wtorek, 30 stycznia 2018

Leczenie sztuką – jak to działa?

Prócz zwykłych, ogólnie przyjętych sposobów leczenia, istnieją jeszcze inne metody – przynoszące świetne efekty. Od jakiegoś czasu coraz popularniejszy jest na przykład termin arteterapia, oznaczający po prostu leczenie sztuką – poprzez sztukę. W metodzie tej terapia prowadzona jest poprzez twórczość. Ma to wielkie znaczenie dla kultury, bo robiło tak wielu artystów – lecz również dla psychiki człowieka. Jak to wszystko działa?



Arteterapia – informacje

 
Arteterapia (inaczej zwana artterapią) to leczenie poprzez sztukę. Termin bierze się z połączenie słowa „art” oznaczającego właśnie „sztukę” oraz terapii, która w ten sposób jest prowadzona. Na samo określenie wpadł Adrian Hill, brytyjski artysta. Z kolei Margaret Naumburg, będąca psychologiem o orientacji psychoanalitycznej, w ten sposób określała również swoją pracę z pacjentami. Już dawno temu zauważono, że twórczość przynosi ludziom pewnego rodzaju oczyszczenie, powrót do równowagi. Może też sprawiać, że nabieramy energii, albo że się uspokajamy. Chodzi tu zresztą zarówno o twórczość własną, jak i cudzą – w końcu wrażenie, jakie na wielu osobach robią na przykład utwory znanych muzyków, czy też wielkie dzieła malarzy jest ogromne.

Arteterapia – jak może pomóc?


 
Arteterapia jest już dziedziną uznaną przez naukowe autorytety – znaną od lat 40’ ubiegłego wieku, a od roku 1967 działa nawet Amerykańskie Stowarzyszenie Leczenia Sztuką. Najpierw pracowano z dziećmi, chcąc pozwolić im poprzez sztukę wyrażać te emocje i ukryte doświadczenia, o których wstydziły się powiedzieć głośno, bądź których nie były w stanie inaczej wyrazić. Widząc jak wielkie postępy przynosi to w terapii, psycholodzy postanowili przenieść podobne leczenie również na grunt osób dorosłych. I do dziś z powodzeniem stosuje się podobną metodę, by pomóc w leczeniu pewnych rzeczy – jak nerwice czy depresje. Co istotne, arteterapia stosowana jest również w leczeniu osób niepełnosprawnych, czy też osób starszych. Można jej używać w procesie rehabilitacji, albo też jako pomoc w utrzymaniu prawidłowych funkcji mózgu.

Arteterapia – osobista i profesjonalna


 
W jakiś sposób każdy z nas stosuje arteterapię w życiu – jeśli ktoś lubi rysować, poprzez tę czynność wyraża emocje, a słuchanie muzyki może na nas wpływać uspokajająco, albo też pobudzać do działania. Idąc na koncert, albo na wystawę pamiętajmy zatem, że kontakt ze sztuką nie jest tylko rozrywką, lecz pełni także funkcje terapeutyczne. Nim okaże się, że potrzebna jest profesjonalna pomoc, dobierajmy sobie takich artystów czy wydarzenia kulturalne, które pozytywnie wpływają na nasze ogólne zdrowie. Na stronie Ticketmaster można znaleźć i kupić bilety na różne wydarzenia kulturalne – warto rozpocząć więc już dziś!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoją opinią dotyczącą wpisu.

Copyright © Literutopia , Blogger