czwartek, 19 lipca 2018
Najpopularniejsze seriale na podstawie książek
„Sherlock” (2010)
Wydawało się, że już więcej na temat przygód detektywa Sherlocka Holmesa i jego przyjaciela dr Johna Watsona nie można powiedzieć. Tymczasem brytyjskie BBC zdecydowało się na nieszablonowy zabieg i postanowiło odświeżyć historie zaproponowane przez Arthura Conana Doyle’a i umieścić akcję serialu inspirowanego jego dziełami we współczesnym Londynie. Produkcja liczy cztery sezony (każdy po trzy półtoragodzinne odcinki).
„Opowieść podręcznej” (2017)
Internet, telewizja – nie ma medium, które pominęłoby serialowe odkrycie ostatnich dwunastu miesięcy, czyli adaptację antyutopijnej powieści Margaret Atwood, „Opowieść podręcznej”. Wydana w latach 80. poprzedniego wieku książka, będąca odpowiedzią na konserwatywne rządy prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana, w dzisiejszych czasach dalej jest aktualna. Akcja skupia się na Fredzie (w tej roli doskonale znana z „Mad Mena” Elizabeth Moss), która jako podręczna (kobieta przeznaczona do rodzenia dzieci wysoko postawionym urzędnikom fundamentalistycznego państwa Gilead) trafia do domu komendanta i jego żony. Serial doczekał się 8 nagród Emmy.
„Gra o tron” (2011)
Podobnie jak „Opowieść podręcznej”, literacki pierwowzór musiał poczekać na swoją ekranizację blisko 20 lat. Pierwsza część sagi George’a R.R. Martina zadebiutowała w księgarniach na początku lat 90. Jednak dopiero dwie dekady później HBO zdecydowało się na przeniesienie opowieści fantasy o fikcyjnej krainie Westeros i walce rodu Starków z rodem Lannisterów na telewizyjne ekrany. „Gra o tron” to prawdziwy fenomen – budżet jednego odcinka niekiedy przekracza budżet filmu fabularnego, produkcja stała się swojego rodzaju fenomenem popkulturowym, a niektóre serialowe powiedzenia weszły już do powszechnego użytku.
„Wielkie kłamstewka” (2017)
Największe zaskoczenie ostatniego roku. Choć wielu skreślało tę produkcję już na samym początku, „Wielkie kłamstewka”, miniserial na podstawie powieści Liane Moriarty, zyskał nie tylko uznanie krytyków (zgarniając praktycznie wszystkie nagrody w swojej kategorii), ale także podbił serca widzów. Obyczajowa seria, w której poruszono tematy takie jak przemoc, trudne relacje w rodzinie, rozwody czy wyobcowanie, okazała się strzałem w dziesiątkę. Nic więc dziwnego, że HBO zdecydowało się rozszerzyć opowieść z utworu Moriarty i zamówiła drugi sezon hitowej produkcji.
AUTOR:
Kinga
"Sherlock" jest genialny ♥♥
OdpowiedzUsuń"Grę o tron" również bardzo lubię. ;)
"Wielkimi kłamstewkami" strasznie się zawiodłam. ;/
Jools and her books
Ja lubię Wielkie kłamstewka :) Gra o tron to serial nie w moim rodzaju mimo dużej popularności.
OdpowiedzUsuń