![]() |
12 powodów do czytania |
- Poszerzenie słownictwa.Czytając, obojętnie co by to było, czy specjalistyczne branżowe czasopisma, czy książki, czy nawet codzienne brukowce - poszerzasz swój zasób słownictwa. Powód jest prosty, stykamy się z niezliczoną liczbą autorów. Każdy z nich ma swój własny styl pisania, odrębną wiedzę, inne podejście. Autorzy wręcz prześcigają się o lepsze sformułowania i błyskotliwsze określenia, a to skutkuje bogatą paletą słów, które Ty, jako czytelnik, możesz wprowadzić do swojego języka.
- Rozwój wyobraźni. Czytając skomplikowane, żywe opisy scen znajdujących się w książce, jesteś zmuszony do wyobrażani sobie tego, o czym pisze autor. Regularne czytanie rozwija Twoją wyobraźnię i sprawia, że łatwiej Ci stworzyć w umyśle coraz bardziej abstrakcyjne obrazy. W konsekwencji łatwiej jest Ci "zobaczyć" dany przedmiot lub sytuacje, jeszcze zanim powstanie/nastąpi.
- Nauka myślenia. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Książki uczą myśleć, zmuszają Twój mózg do aktywności, przez co powstają nowe wiązania neuronalne w mózgu. Czytając, z tygodnia na tydzień zauważasz, że jesteś produktywniejszy, a Twoja aktywność myślowa przynosi Ci coraz więcej korzyści.
- Relaks i odprężenie. Nic tak nie koi skołatanych nerwów jak wieczór z dobrą książką i aromatyczną kawą. Kiedy czytasz troski dnia codziennego odchodzą w dal, przestajesz myśleć o pracy, finansach, problemach rodzinnych. To wszystko jest poza Tobą, gdyż wkraczasz w świat, który stworzył dla Ciebie autor i w którym Twoje osobiste rozterki nie istnieją. Taki relaks ułatwia Ci zasypianie i odniża poziom hormonów stresu.
- Zasady pisowni. Kiedy czytasz, automatycznie zapamiętujesz sposób zapisu danych słów i zwrotów. Osoby, które regularnie czytają, nie mają problemów z ortografią, bo ich mózgi opatrzyły się z poprawnym zapisem i starają się go automatycznie odwzorować.
- Lepsze wysławianie. Zasada ta sama jak przy rozwoju słownictwa lecz jednocześni, słowa, które zapamiętujesz wprowadzasz do swojego codziennego języka.Wysławiasz się logicznie, inteligentnie i w przyjemny dla uch sposób.
- Podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Załóżmy, że pracujesz w sektorze informatycznym, technicznym, menagerskim lub podobnym, wymagającym ciągłego doskonalenia się. Czytając książki związane tematycznie ze swoim zawodem, jesteś stale na bieżąco, podążasz z duchem rozwoju i nie obce Ci żadne rynkowe nowinki. W takiej sytuacji jesteś na rynku pracy "towarem" cenniejszym, niż Twój kolega, posiadający takie samo wykształcenie, ale nie zgłębiającym swojej wiedzy na bieżąco.
- Kreatywność. Książki dostarczają mnóstwo pomysłów. Możesz podpatrzyć coś u bohatera książki i wcielić w swoim życiu, ale też najzwyklej w świecie zainteresowany tym, co czytasz stworzyć własny, oryginalny pomysł. W świecie książki nie ma barier, jeśli oswoisz się dobrze z tym światem, zrozumiesz, że stać Cię na pomysły równie dobre, jak Twojego ulubionego bohatera.
- Oszczędność pieniędzy. Załóżmy, że musisz się czegoś nauczyć - do szkoły, do pracy, obojętnie. Masz do wyboru dwie opcje: drogie szkolenie lub naukę na własną rękę, przy pomocy niezbędnej literatury. Co wybierzesz? Oczywiście, niektórzy mogą stwierdzić, że nie wszystkiego można nauczyć się samemu z książki, zgoda, ale nie zmienia to faktu, że i tak ogrom wiedzy teoretycznej możesz posiąść na własną rękę, dzięki odpowiednio dobranym książkom bądź czasopismom. Czas poświęcony, właściwie taki sam, ale jaka oszczędność.
- Podniesienie samooceny. Udajesz się na przyjęcie, podczas którego zostajesz wciągnięty w dyskusję. Dobrze się składa, bo temat rozmowy jest Ci dobrze znany - czytałeś o nim ostatnio. Jak się czujesz w tej dyskusji? Dobrze, prawda? Rozmówcy nie są w stanie Cię niczym zaskoczyć i nie masz się co obawiać, że wyjdziesz na ignoranta. Znasz temat, czujesz się swobodnie, Twoje poczucie własnej wartości wzrasta, jesteś doceniony w grupie. Być może to Ty inicjujesz rozmowę, błyszczysz elokwencją i znajomością pewnych tematów. Na pewno istnieje dziedzina, w której to inni mogą się uczyć od Ciebie, dzięki czytaniu, takich dziedzin może być więcej.
- Kształtowanie charakteru. Młodzież czytając książki obyczajowe, psychologiczne itp. uczy się kształtować charakter, rozróżniać pozytywne i negatywne zachowania. Perypetie książkowych bohaterów niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają nasze codzienne życie. Pokazują jakie konsekwencje mają poszczególne życiowe wybory i co w społeczeństwie jest akceptowane a co negowane. Nawet dorosły czytelnik może wynieść wiele z takich z pozoru prostych historii. Życie zaskakuje nas każdego dnia, w pewnym sensie przez te wszystkie lata piszemy swoją własną książkę i my, jako jej główni bohaterowie, zmagamy się z codziennością tak samo jak ci fikcyjni. Czasami znajomość ich życia może pomóc nam we własnym.
- Poprawa pamięci. Czytając i wyobrażając sobie poszczególne sceny tworzysz nowe ścieżki neuronalne i tym samym wpływasz na rozwój swojego mózgu. Owocuje to poprawą pamięci, zwiększeniem zdolności koncentracji, łatwością kojarzenia faktów i analizowania. Jednym słowem regularne czytanie sprawia, że z dnia na dzień stajesz się inteligentniejszy i efektywniejszy.
Znasz inne, zabawne albo poważne powody, dla których warto czytać? Podziel się nimi w komentarzu.
Ten tekst jest notorycznie kradziony z mojego bloga, zarówno przez szkoły, jak i innych blogerów. Przekopiowanie tekstu bez podania autora to plagiat i czyn niezgodny z prawem. Jeżeli chcesz wykorzystać ten tekst, rób to śmiało, ale pamiętaj o dodaniu linku do tego artykułu a w postaci gazetek, druku itd. umieszczeniu adresu www.literutopia.pl jako źródła.
Klawe 10 powodów :)
OdpowiedzUsuńBardzo dobry tekst dla dzieci i młodziezy, chciałabym go wykorzystać podczas zajęć. Czy mogę?
UsuńBardzo mi się te 10 powodów podoba :) Pozwolę je sobie troszę przerobić (dostosować do poziomu "podstawówkowicza") i wykorzystać na szkolnym apelu.
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńdzięki bardzo przydało ni się sam nie mogłem wykombinować tych powodów . podałbym mazwe ale nauczyciele obserwują te strony=)
OdpowiedzUsuńPrzydało mi się bardzo. Dziękuję. :)
OdpowiedzUsuńPrzydałomi to sie bardzo dziękuje za to
OdpowiedzUsuńDziękuję przydalo mi sie to
OdpowiedzUsuńthank
Wielkie dzięki za pomoc w odrobieniu pracy domowej :)
OdpowiedzUsuńDobre to jest
OdpowiedzUsuńto jest naprawdę mądre
OdpowiedzUsuńZ głową w chmurach: Dlaczego czytamy książki? Je je po prostu kocham.
OdpowiedzUsuńdzięki przydatne i fajne
OdpowiedzUsuńhttp://anna-marysia.blogspot.com/2014/09/12-powodow-dla-ktorych-warto-czytac.html
OdpowiedzUsuńKtoś kopiuje Twoje posty
Supcio !
OdpowiedzUsuńŚwietne !
OdpowiedzUsuńDzięki czytaniu zwiedzam cały świat, poznaje nowe kultury i odkrywam nieznane. Ja to kocham....
OdpowiedzUsuń@Anonimowy 15:48 oby tak dalej :)
OdpowiedzUsuńSzkoda ze nie moge tego przetlumaczyc moim kolegom xd w kazdym razie czytanie jest super zwlaszcza fantastka polecam "Miecz Prawdy" najlepszy cykl jaki w zyciu czytalem
OdpowiedzUsuńJa z kolei nie czytam i nie czuję się z tym źle. Przebywam w oczytanym towarzystwie. Zauważyłem, że moje słownictwo jest ubożesze, lecz nie ma to znaczenia w komunikowaniu się. Nie czuję się również od nich głupszy. Namawianie do czytania i szydzenie z osób nieczytających jest moim zdaniem nie na miejscu. Od danej osoby zależy czy chce czytać, czy nie. Są inne ciekawsze rzeczy od czytania, uwierzcie :)
OdpowiedzUsuńDzięki przydało się :) Oczywiście troszku zmienione ale podobne Thanks
OdpowiedzUsuń:(:(:(
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńsuperowe!!!!!!DZIEŃKI
OdpowiedzUsuńprzydalo się na polaku ;)
OdpowiedzUsuńhej. Chciałabym użyć fragmentów Twojego tekstu do prezentacji multimedialnej na lekcje ptb , mogłabym ? ;)
OdpowiedzUsuń@tauihintzadewdagg - możesz to zrobić, pod warunkiem, że podasz informację, iż treść pochodzi z bloga Literutopia.pl.
OdpowiedzUsuńCzy mogę użyć tego tekstu do prezentacji multimedialnej na lekcję? (podam informację że pochodzi z tego bloga)
OdpowiedzUsuńMożesz pod warunkiem, że podasz autora i adres strony.
UsuńCzy mogę użyć tego tekstu do prezentacji multimedialnej na lekcję? (podam informację że pochodzi z tego bloga)
OdpowiedzUsuńMożesz.
UsuńDzięki wielkie, dostałam piątkę !!!
OdpowiedzUsuńCieszę się :)
UsuńJa tam i tak potrzebowałam pd myślników po fakcie 😸 ale bardzo pomocne, dzięki.
OdpowiedzUsuńdzięki przydało się
OdpowiedzUsuńCzy mogę użyć części tekstu do wykorzystania na zebraniu?
OdpowiedzUsuńZ podaniem autora i adresu bloga.
UsuńJa kocham czytać, szkoda, że są ludzie, którzy tego nie rozumieją.
OdpowiedzUsuńCzy mogę wykorzystać tę twórczość?
OdpowiedzUsuńTylko z podaniem adresu bloga.
UsuńUwielbiam czytać książki. Mogę zamknąć się na świat i być w moim małym świecie. Bardzo pomocne :)
OdpowiedzUsuńJeśli wykorzystam Twoje zwięzłe i trafne przemyślenia - powołam się na Twój blog zgodnie z prawem do własności. Podobają mi się Twoje myśli.
OdpowiedzUsuńCzy mogę użyć fr tekstu, oczywiście podam źródło bloga
OdpowiedzUsuńZ podaniem źródła owszem.
UsuńCzy mogłabym użyć podanych informacji w prezentacji multimedialnej ? Prezentację zobaczy kilkanaście osób. Oczywiście podane zostanie źródło, z którego korzystałam. Tekst bardzo przydatny, i przede wszystkim zrozumiały nie przesycony samymi suchymi faktami.
OdpowiedzUsuńJeśli pojawił się wcześniejszy mój komentarz przepraszam, ale nie wyświetlają mi się nowe.
Podaj adres bloga i wykorzystaj.
Usuńczy mogłabym wykorzystac niektore fragmety do mojej prezetacji do SQL ?
UsuńGenialne! Pozwolę sobie je wykorzystać w moim przemówieniu.
OdpowiedzUsuńsuper
OdpowiedzUsuńMogę wykorzystać do gazetki szkolnej? Podam oczywiście autora i adres:)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie to napisałaś. Czy mogę wykorzystać Twój tekst do prezentacji przeznaczonej dla rodziców uczniów i umieścić na stronie szkoły? Oczywiście podam adres i autora.
OdpowiedzUsuńZ podaniem źródła.
UsuńCzy można wykorzystać Pani materiał na spotkaniu z Rodzicami-oczywiście z podaniem Autora i źródła?Wykonałabym pezentację PP i gazetkę ścienną w bibliotece:-) Odpowiadają mi sformułowania, bo mogą trafić do młodzieży... Z pozdrowieniami. Bibliotekarka :-)
OdpowiedzUsuńDzięki pomogło z zadaniem :)
OdpowiedzUsuńChciałabym prosić o pozwolenie na wykorzystanie tekstu do przemówienia :)
OdpowiedzUsuńdzięki bardzo mi się przydało do zadania
OdpowiedzUsuńNajlepsza odpowiedź :)
OdpowiedzUsuńMy too.
OdpowiedzUsuńBardzo mi się podoba, jest świetnie napisane.Chciałabym wykorzystać na spotkaniu z rodzicami w szkole, w której pracuje.
OdpowiedzUsuńJestem kolejną, -entą pewnie osobą proszącą o pozwolenie wykorzystania Pani tekstu na spotkaniu z rodzicami. Ale to nic dziwnego, jest świetny. Oczywiście podam źródło w przygotowanej prezentacji.Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńW takim razie proszę korzystać.
UsuńPani Kingo, czy mogę wykorzystać Pani tekst na gazetkę szkolną?
OdpowiedzUsuńCzy mogłabym wykorzystać tekst o logicznym wyslawianiu do opowiadaniaa?
OdpowiedzUsuńCzy mógłbym wykorzystać ten tekst do gazetki szkolnej. Bardzo proszę.
OdpowiedzUsuńZ podaniem źródła i autora.
Usuńwitam
OdpowiedzUsuńProszę o zgodę na umieszczenie części materiału na stronie internetowej szkoły. Oczywiście podam źródło. Mam nadzieję, że uczniowie i rodzice skorzystają z Pani porad.
Czy mógłbym wykorzystać ten tekst do prezentacji?! Bardzo proszę.
OdpowiedzUsuńOdpowiedz
Czy mogłabym wykorzystać ten tekst do prezentacji, trochę go zmodyfikuję do swoich potrzeb. Bardzo proszę
OdpowiedzUsuńMogę użyć niektórych przykładów do prezentacji multimedialnej wystawiając ją w szkole?(nie będę miała z tego jakichkolwiek korzyści)
OdpowiedzUsuńCzytanie wpływa też na ogólną kondycję naszego mózgu - u osób czytających demencja starcza rozwija się wolniej, a szansa na zapadnięcie na Alzheimera jest dużo mniejsza :)
OdpowiedzUsuńDziękuję, skorzystam na lekcji poświęconej promowaniu czytania.
OdpowiedzUsuńOczywiście podam adres bloga.
Dobrego dnia ;-)
czy moge kilka z wymienionych punktów napisać w prezentacji :-)
OdpowiedzUsuńKazałeś/aś pytać, więc pytam XDD Mogę użyć do pracy domowej? XDD
OdpowiedzUsuńMożesz, z podaniem adresu i autora.
UsuńCzy mogę zamieścić kilka punktów na gazetce ściennej w szkole?
OdpowiedzUsuńSuper, pomogło mi w przemowie na temat plusów książki :)
OdpowiedzUsuńCześć, czy mogę wstawić te podpunkty na wewnętrzną stronę firmowej biblioteki? Podam źródło i imię i nazwisko autorki :)
OdpowiedzUsuńczy mogę to wykorzystać w szkole na pogadance o książkach:)?
UsuńCzy mogę użyć tej informacji do pracy domowej proszę grzecznie :-)
OdpowiedzUsuńŚwietny tekst, czy mogę użyć kilka punktów w prezentacji? :-)
OdpowiedzUsuńCzy mogę wykorzystać częsć tekstu, ale nie tak dokładnie
OdpowiedzUsuńdo prezentacji multimedialnej na lekcję?
OdpowiedzUsuńŚwietny tekst. Chciałam zapytać czy mogę wykorzystać Pani tekst do prezentacji na zebraniu z rodzicami oraz do projektu edukacyjnego "Warto czytać", który przygotowuję z gimnazjalistami. Oczywiście podam adres Pani bloga oraz jego autora. Pozdrawiam serdecznie :)
"Ten tekst jest notorycznie kradziony z mojego bloga, zarówno przez szkoły, jak i innych blogerów."
OdpowiedzUsuńRybko miła, jeżeli publikujesz w sieci, to dlaczego żałujesz innym by z tego korzystali? Nie bardzo rozumiem...
Nikomu nie żałuję, ale kiedy korzysta się ze źródła, gdzie autor jest znany, podaje się informacje o autorze podczas korzystania z tekstu, a nie bierze jak swój. :)
UsuńWow!
OdpowiedzUsuńSuper jutro mam z tego kartkówkę.
Thx za pomoc :))