Dlaczego warto czytać dziecku?
1. Dziecko poznaje świat za pomocą książek
Historie zawarte w książkach mogą być całkiem inne od tych, które dziecko zna na co dzień. To uczy go, że świat ma wiele odsłon i tak wiele jest do przeżycia. Książki pokazują różne możliwości, różne cele i różnych bohaterów. To otwiera dziecko na świat różnorodności i w pewnym sensie uczy też akceptacji.
2. Książki uczą rozróżniać dobro od zła
Poznanie związków przyczynowo-skutkowych sprawia, że dziecko zaczyna rozumieć, co jest dobre, a co złe. Potrafi odróżnić zachowania społecznie akceptowalne od tych, których się nie toleruje. Dziecko zaczyna rozumieć, jakie konsekwencje może mieć złe postępowanie.
3. Książki poszerzają zasób słownictwa dziecka
Czytanie dziecku książek jest najlepszym sposobem na to, by uczyć go ambitnego słownictwa i pomóc w wysławianiu się. Dzieci bardzo szybko zapamiętują i uczą się przez naśladownictwo. Słuchanie bajki lub fragmentu powieści może mieć ogromny wpływ na to, jak dziecko będzie się wysławiać. Dlatego też musisz zwrócić uwagę na to, co dziecku czytasz i czego go w ten sposób go uczysz.
4. Dzięki książkom dziecko myśli abstrakcyjnie
Konieczność wyobrażania sobie pewnych scen sprawia, że dziecko rozwija wyobraźnię. Łatwiej jest mu konstruować obrazy w swojej głowie, a to pomoże mu w późniejszych lekcjach przedmiotów technicznych i ścisłych. Umożliwi też wytworzenie zmysłu estetycznego i wyobrażanie sobie różnych kompozycji.
5. Czytanie książek sprawia, że dziecko się uspokaja
Rozdział wciągającej książki bądź ciekawa bajka mogą uspokoić dziecko i wytłumić jego negatywne emocje. W dzisiejszym świecie coraz więcej dzieci cierpi na niemożność skupienia uwagi. Dobra książka pomaga osiągnąć ten stan.
6. Słuchanie książkowej historii ułatwia zasypianie
Monotonny głos rodzica i słowa płynące do uszu dziecka mogą być doskonałym sposobem na to, by utulić je do snu. Trzeba tylko pamiętać, by czytać dziecku przed zaśnięciem coś spokojnego (bez energicznej fabuły).
7. Wspólne czytanie książek wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem
Dla dziecka nie ma nic lepszego niż wtulenie się w rodzica i spędzenie z nim trochę czasu. Tym bardziej, gdy mama czy tata dużo pracują i poświęcają maluchowi niewiele uwagi. Wspólne czytanie np. przed zaśnięciem może się stać prawdziwym rytuałem, który buduje więź na linii rodzic-dziecko.
8. Czytanie dziecku uczy go koncentracji
Konieczność skupienia się na konkretnych wydarzeniach lub danym bohaterze sprawia, że dziecko nieświadomie uczy się koncentracji na wybranym wycinku rzeczywistości. To pozwala mu włączyć logiczne myślenie i analizę, by dokładnie zrozumieć daną sytuację.
9. Czytanie książek pomaga się dziecku rozwijać
Książki rozwijają nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Dzieci może nawet bardziej, bo są one jak gąbka i chłoną wszystko, co do nich dociera. Warto czytać książki dziecku dlatego, że dzięki temu nauczymy go poprzez swego rodzaju zabawę. Dziecko nie będzie zmuszone do wykonywania żadnej czynności. Będzie biernym słuchaczem, który jednocześnie chłodnie wiedzę.
10. Czytanie stanowi zachętę do sięgania po książki w przyszłości
Dziecko przyzwyczajone do książek traktuje je, jako integralny element swojego życia i w przyszłości chętnie po nie sięga. Czytanie książek jest dla niego wtedy czymś naturalnym, a nie przykrą koniecznością.
11. Czytanie książek może być dla dziecka wspaniałą rozrywką
Zabawne historie, charakterystycznie bohaterowie, dreszczyk emocji - to wszystko może być doskonałą rozrywką. Książki są czasami w stanie dać dziecku więcej niż filmy czy gry. Czytając dziecku książkę, nie podsuwasz mu wszystkiego na tacy, dajesz wędkę, a nie rybę i to jest piękne. Jeśli stworzysz atmosferę, dekorację, zaczniesz modulować głos czy naśladować książkowego bohatera, to dziecko będzie wniebowzięte.
12. Czytanie uczy współczucia, przyjaźni i miłości
Dzięki książkom dziecko poznaje, czym są uczucia, dlaczego są ważne i jak je okazywać. Zaczyna rozumieć, na czym polega przyjaźń, czym jest miłość, co to empatia, pomoc bliźniemu czy wsparcie.
13. Obcowanie z książkami zachęca dziecko do późniejszej nauki
Jeżeli czytasz dziecku książki, to automatycznie oswajasz go z nimi i sprawiasz, że są przez niego postrzegane pozytywnie. W przyszłości dziecko nie będzie miało aż takich oporów przed nauką, bo będzie wiedziało, że czytanie i dowiadywanie się nowych rzeczy jest po prostu fajne.
To jak, będziesz czytać swojemu dziecku? ;)
Jak będę miała swoje dziecko na pewno będę mu czytać. Nie wyobrażam sobie innej drogi.
OdpowiedzUsuńI to 24/h na dobę. :)
UsuńJak byłam mała to rodzice zawsze czytali mi dużo bajek, a teraz kocham książki, jak kiedyś będę mieć dzieci to też będę im czytać :)
OdpowiedzUsuńWymieniłaś bardzo ciekawe powody :)
Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
SZELEST STRON
Czytałam moim dzieciom do czasu zabiegu na strunach głosowych. Później niestety miałam ograniczenia. Córka lubi czasem coś przeczytać, ale synowi nawet nie pokazuj książki :)
OdpowiedzUsuńTaki antyksiążkowy?
Usuń